Stap 3: Uitvoeren
In deze stap gaan de leraar, de leerling en ook de ouders aan de slag. Dit begint met een startgesprek tussen de leraar, leerling en ouders om de doelen helder te krijgen en afspraken te maken die tijdens het plannen zijn besproken. Doe dit bij voorkeur op de locatie waar de leerling het afstandsonderwijs gaat volgen. In de onderstaande afbeelding zie je een visualisatie van deze stap.

3.1. Uitvoeren: Leerling
De leerling staat bij deze stap centraal. Deze volgt het afgesproken rooster, logt in op afgesproken tijden en gaat aan de slag met de opdrachten die de leraar geeft. Hoe gaat het? Loopt het soepel? Zijn er vragen? Misschien kan de leerling bijvoorbeeld elke dag een regel opschrijven over hoe de dag is geweest.
3.2 Uitvoeren: Ouders
De ouders zien er thuis op toe dat aan alle afgesproken voorwaarden is voldaan. Ook voor de ondersteuning die zij wel of niet aan hun kind kunnen bieden. Gaat het niet goed met de leerling? Dan trekken zij direct bij de leraar aan de bel. Ze ondersteunen de leerling in het proces en volgen dit. Misschien kunnen ook zij iedere dag een evaluatieregel schrijven.
3.3. Uitvoeren: Mentor/leraar
De leraar is altijd de initiatiefnemer. Reageert de leerling niet? Houdt deze zich niet aan afspraken? Dan houdt de leraar vast en laat niet los. De leraar stuurt en volgt de leerling in deze fase. Er zijn vaste momenten waarop er contact is. In de bovenstaande afbeelding staat een ‘startgesprek’, maar het gesprek is eigenlijk altijd een constante factor: liever te veel contact, dan te weinig. De ouders volgen dit proces en kunnen contact hebben met de leraar. Ook zij volgen, sturen en begeleiden hun kind.
Na een week is de eerste tussenevaluatie:
- Is alles geregeld wat was afgesproken?
- Werkt alles naar behoren?
- Waar liggen eventuele struikelblokken? En hoe kunnen die worden opgelost?
In het OPP of plan van aanpak zijn de doelen opgenomen waaraan wordt gewerkt voor een afgesproken periode. Het is belangrijk dat iedereen zich aan de gemaakte afspraken houdt. Zijn de afspraken bij nader inzien niet goed? Dan wordt dit altijd besproken. Afspraken worden niet eenzijdig aangepast.
Wanneer je Stap 3 hebt doorlopen, ga dan verder met Stap 4: Evalueren en bijstellen.